Jaroslav Bašta připomněl největší válku od druhé světové. Začala před dvaceti lety, trvá dodnes a skoro nikoho nezajímá

05.08.2018 10:57 | Zprávy

Celých dvacet let uplynulo 2. srpna od zahájení největšího, nejdelšího a nejkrvavějšího konfliktu od dob druhé světové války, připomněl v komentáři pro Prvnizpravy.cz bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. Nejděsivější na celé historii je podle něj hlavně fakt, že původně neexistoval žádný důvod pro vypuknutí tak rozsáhlého konfliktu. „Velká africká válka ale trvá dodnes, představuje varování pro všechny, kdo nebrání, případně přímo nepodporují masovou migraci z Blízkého východu a subsaharské Afriky,“ říká Bašta.

Jaroslav Bašta připomněl největší válku od druhé světové. Začala před dvaceti lety, trvá dodnes a skoro nikoho nezajímá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Podle někdejšího velvyslance je nutno dodat, že se zároveň jedná i o nejméně známou válku v moderních dějinách. Celkem se v ní prý postupně angažovalo devět afrických států a dvacet ozbrojených skupin. Boje se odehrávaly a ještě odehrávají na téměř 50 frontách. Počet mrtvých se podle Baštových slov odhaduje asi na pět milionů, většina z nich padla za oběť hladu a epidemiím.

„Neexistoval žádný důvod pro vypuknutí tak rozsáhlého konfliktu. Alespoň ne v Demokratické republice Kongo (dříve Zaire), která od dob získání nezávislosti v roce 1960 až do počátku 90. let nezaznamenala žádné vnitřní rozbroje,“ připomněl Bašta, který se pro osvětlení celé situace vrátil na její samý začátek. Krize prý nastala až ve chvíli, kdy vypuklo nepřátelství v sousední Rwandě mezi kmeny Hutuů a Tutsiů.

To v roce 1994 vyvrcholilo genocidou Tutsiů. Té padlo během několika měsíců za oběť přes 800 000 lidí, což mělo za následek jejich masový útěk do sousední země, do bohatých východních provincií tehdejšího Zaire. „Vzápětí se tam za nimi přestěhovali i jejich vrazi Hutuové a etnické boje vypukly znovu,“ řekl Bašta s tím, že této situace využil hlavní odpůrce tehdejšího prezidenta Mobutua Laurent Kabila, který vládnoucího prezidenta v roce 1997 svrhl.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala naříkal na Trumpa a z Ameriky mu přišel drsný vzkaz

11:42 Fiala naříkal na Trumpa a z Ameriky mu přišel drsný vzkaz

47. prezident USA Donald Trump rozjel celní válku na plné obrátky. Cel nasázel tolik, že to svět za …