Jaroslav Bašta připomněl největší válku od druhé světové. Začala před dvaceti lety, trvá dodnes a skoro nikoho nezajímá

05.08.2018 10:57 | Zprávy

Celých dvacet let uplynulo 2. srpna od zahájení největšího, nejdelšího a nejkrvavějšího konfliktu od dob druhé světové války, připomněl v komentáři pro Prvnizpravy.cz bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. Nejděsivější na celé historii je podle něj hlavně fakt, že původně neexistoval žádný důvod pro vypuknutí tak rozsáhlého konfliktu. „Velká africká válka ale trvá dodnes, představuje varování pro všechny, kdo nebrání, případně přímo nepodporují masovou migraci z Blízkého východu a subsaharské Afriky,“ říká Bašta.

Jaroslav Bašta připomněl největší válku od druhé světové. Začala před dvaceti lety, trvá dodnes a skoro nikoho nezajímá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Podle někdejšího velvyslance je nutno dodat, že se zároveň jedná i o nejméně známou válku v moderních dějinách. Celkem se v ní prý postupně angažovalo devět afrických států a dvacet ozbrojených skupin. Boje se odehrávaly a ještě odehrávají na téměř 50 frontách. Počet mrtvých se podle Baštových slov odhaduje asi na pět milionů, většina z nich padla za oběť hladu a epidemiím.

„Neexistoval žádný důvod pro vypuknutí tak rozsáhlého konfliktu. Alespoň ne v Demokratické republice Kongo (dříve Zaire), která od dob získání nezávislosti v roce 1960 až do počátku 90. let nezaznamenala žádné vnitřní rozbroje,“ připomněl Bašta, který se pro osvětlení celé situace vrátil na její samý začátek. Krize prý nastala až ve chvíli, kdy vypuklo nepřátelství v sousední Rwandě mezi kmeny Hutuů a Tutsiů.

To v roce 1994 vyvrcholilo genocidou Tutsiů. Té padlo během několika měsíců za oběť přes 800 000 lidí, což mělo za následek jejich masový útěk do sousední země, do bohatých východních provincií tehdejšího Zaire. „Vzápětí se tam za nimi přestěhovali i jejich vrazi Hutuové a etnické boje vypukly znovu,“ řekl Bašta s tím, že této situace využil hlavní odpůrce tehdejšího prezidenta Mobutua Laurent Kabila, který vládnoucího prezidenta v roce 1997 svrhl.

Kabila pak Zaire přejmenoval na Demokratickou republiku Kongo. Krátce po svém vítězství se rozhodl vyhnat své spojence, rwandské vojáky, a začal se zbavovat příslušníků kmene Tutsi v armádě. „Vypuklo povstání, kterému čelil tím, že se obrátil na Hutuy. Občanská válka proto nabrala podobu stejně krutých etnických čistek jako před lety ve Rwandě,“ poznamenal Bašta. Nakonec se do tohoto konfliktu zapojily i sousední státy a Kabilu podpořila například i Severní Korea a Lybie. V roce 2001 byl Kabila zavražděn a k moci se dostal jeho syn Josef.

„O rok později oficiálně Velká africká válka skončila. Ve skutečnosti trvá dodnes a její důvod představuje neuvěřitelné přírodní bohatství ve východních provinciích Demokratické republiky Kongo,“ upřesnil Bašta. Byl zde také nalezen zázračný nerost coltan, z něhož se získávají vzácné kovy niob a tantal, bez kterých se neobejde elektrotechnický průmysl a moderní technologie jako takové. „Proto válka v Kongu ani po 20 letech neskončila a proto se Západ tváří, že o ní vlastně nic neví,“ napsal Bašta.

Někteří historici v tomto případě hovoří o islámské obdobě Třicetileté války. Obojí prý představuje varování pro všechny, kdo nebrání, případně přímo nepodporují masovou migraci z Blízkého východu a subsaharské Afriky, zdůraznil Bašta. Tragický osud obyvatel Demokratické republiky Kongo totiž podle něj ukázal, že masová migrace žádný konflikt neřeší.

Původní zdroj ZDE

„Naopak, přenáší ho jinam v daleko horší podobě, což názorně dokumentuje 5 milionů mrtvých a 300 000 znásilněných žen a dětí v nekončící Velké africké válce,“ uvedl Bašta a doplnil, že tohle by naši politici měli mít na paměti, až se příští měsíc bude v OSN jednat o Globálním kompaktu pro migraci. „My ostatní si na to musíme vzpomenout příští rok, až budeme hlasovat o poslancích“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina v problémech na Štědrý den. Rusové překračují Dněpr

7:52 Ukrajina v problémech na Štědrý den. Rusové překračují Dněpr

„Zatímco zbytek světa slaví Vánoce, Ukrajinci nadále trpí nekonečnými ruskými útoky. Teroristé neroz…